Miło nam poinformować , że Fundacja Milon otrzymała grant z Rządowego Programu na Rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych. Projekt będzie realizowany wspólnie z DPS Dolice. 

 Projekt bezpośrednio skierowany będzie do 40 osób w wieku 60+ podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Dolicach. Dodatkowo projektem będzie objętych 5 seniorów poniżej 6o roku życia (podopieczni DPS) oraz 5 wolontariuszy młodzieży z lokalnej organizacji harcerskiej, którzy zainteresowani są wolontariatem w DPS Dolice.

Głównym celem projektu jest zwiększenie dostępności usług społecznych i działań samopomocowych dla podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Dolicach do końca 2019 roku.

Zadanie nr 1 Zapewnienie bazy terenowej dla grup samopomocowych

W ramach zadania zorganizowanych zostanie 60 h warsztatów ogrodniczych dla grupy minimum 10 seniorów 60+. W ramach zadania pod okiem specjalisty wolontariusze i seniorzy zagospodarują teren poprzez nasadzenia a następnie będą przez okres realizacji projektu dbali o nasadzenia. Zajęcia pozwolą na nabycie umiejętności prowadzenia ogrodu gospodarowania terenu. Ogródek będzie służył do realizacji zajęć terenowych przy DPS Dolice. W ramach zajęć zakupimy: narzędzia ogrodnicze: szpadle, haczki, grabie, szpadelki, konewki, wiadra, donice zewnętrzne oraz 60 roślin do nasadzeń oraz nawóz do ogrodu. Zakupimy podkaszarkę i kosiarkę.  Zostanie postawione oczko wodne (które zakupimy). W ramach zajęć zostanie zorganizowany Festiwal Kwiatów/Święto Hortensji.

Na zagospodarowanym terenie przygotujemy również teren pod warsztaty rekreacyjne. Wstawimy ławki ogrodowe 6 sztuk, szafę nadworną na książki, dwa kamienne stoliki z siedziskami do szachów. Odnowiona zostanie wiata ogrodowa znajdująca się na tym terenie (zakupimy farby, impregnaty itd. a seniorzy i wolontariusze pomalują ją sami.

Zostanie zorganizowanych 60h warsztatów rekreacyjnych obejmujących zawody szachowe dla seniorów, gminastyka fitness, czytelnia na Świerzym powietrzu, koncerty ogrodowe, słuchanie muzyki i audiobooków. Zakupimy sprzęt do odtwarzania muzyki z możliwością podłączenia do komputera, 100 płyt z muzyką, 100 audiobooków oraz 100 pozycji książkowych do szafy nadwornej. Zajęcia będą prowadzili wolontariusze. W warsztatach będą uczestniczyli wszyscy seniorzy 60+.

Na terenie będą realizowali swoje działania członkowie  - grup samopomocowych: „treningu pamięci i czytelnicza”; „ogrodnicza”; „fotografii i malarstwa”, „muzykoterapia”  realizowanych w ramach zadania nr 2. Okres realizacji: 01.03.2019 do 30.10.2019.

 

Zadanie nr 2 Grupy samopomocowe  

Grupa samopomocowa „treningu pamięci i czytelnicza” będzie liczyła minimum 15 osób. W ramach zadania zostanie zorganizowanych 60 h warsztatów z ćwiczeń pamięci i czytelniczych. Obok zajęć w zadaniu nr 1. Zorganizowane zostaną zajęcia sudoku, wspólne rozwiązywanie krzyżówek, ćwiczenia pamięci, czytanie na głos książek, szachy, warcaby turnieje itp. Zajęcia prowadzone przez trenera. Uczestniczą w nich wolontariusze. Zajęcia realizowane w siedzibie DPS Dolice. Część zajęć będzie realizowana na terenie zagospodarowanym w zadaniu nr 1.

Grupa samopomocowa  „fotografii i malarstwa” będzie liczyła minimum 15 osób. W ramach zadania zostanie zorganizowanych 120 h warsztatów z fotografii i malarstwa. Zajęcia będą prowadzone przez specjalistów. Zakupione zostaną dwa aparaty fotograficzne z akcesoriami, gimble do robienia zdjęć panoramicznych telefonem, oraz 17 zestawów malarskich (1 dla trenera i 1 dla wolontariusza uczącego się, 15 dla seniorów). Zajęcia będą prowadzone w budynku DPS Dolice lub na terenie rekreacyjnym. Zostanie zorganizowana wystawa zdjęć, które zostaną rozwieszone w siedzibie DPS Dolice. Zakupimy ramy na zdjęcia.

Grupa samopomocowa  „stolarska i manualna”; W ramach zadania zostanie zorganizowanych 60 h warsztatów stolarskich i manualnych.  Zajęcia będą prowadzone przez specjalistę. Na zajęcia zakupimy pomoce: wyrzynarki włosowej do drewna, wkretarka udarowa, pistolety do kleju duże i 10kg kleju, materiały plastyczne takie jak kredki różnego rodzaju, kleje, klej wikol, wypalarka do drewna, zestaw młotków, śrubokrętów, maszyna do szycia, bloki, papier, bibuła, drut, rafia, tasiemki, wstążki, nitki, wszystko co na zajęcia stolarskie lub manualne (plastyczne). Zajęcia będą prowadzone w budynku DPS Dolice.

Grupa samopomocowa „muzykoterapia” W ramach zadania zostanie zorganizowanych 60 h warsztatów z muzykoterapii.  Zajęcia będą prowadzone przez specjalistę. Na zajęcia zakupimy pomoce: nagłośnienia stacjonarnego ( w kolumny, 2 mikrofony, wzmacniacz), dodatkowe nagłośnienie przenośne, zakup keyborda, zakup laptopa do puszczania muzyki, rzutnik multimedialny z ekranem. Zajęcia będą prowadzone w budynku DPS Dolice oraz na zagospodarowanym terenie w zadaniu nr 1.

Zadanie nr 3 Usługi społeczne asystenckie oraz warsztaty wyjazdowe

W ramach zadania zostanie zatrudnionych 2 asystentów do pomocy dla leżącej części seniorów 60+ objętych projektem. Ich zadaniem będzie opieka nad seniorami, pomoc w dotarciu na warsztaty, asysta seniorom na wyjazdach i podczas prowadzonych warsztatów grup samopomocowych w ramach zadania nr 1 i 2. Asystenci będą zatrudnieni na umowę o pracę obejmującą minimum ½ etatu lub zlecenie na 20h tygodniowo pracy.

Warsztaty jednodniowe wyjazdowe. W grupie będzie uczestniczyło minimum 30 osób 60+. Grupa skierowana do osób z problemami zdrowotnymi i zainteresowana aktywnym spędzaniem czasu. Grupa będzie spotykała się minimum 3 razy w miesiącu. Grupa będzie organizowała wyjścia turystyczne w miejsca historyczne na terenie miasta. Zostaną również zorganizowane  wyjazdy dla grupy jednodniowe w ciekawe miejsca historyczne w województwie zachodniopomorskim oraz miejsca kultury (teatr, opera, filharmonia ). Będzie 10 wyjazdów. Dla grupy zostaną zakupione książki o historii regionu i miasta, które pozwolą zagłębić historię i dowiedzieć się nowych rzeczy o naszym mieście. Na wyjazdach zapewniamy transport (grupy 10 osobowe, przewodnika, prowiant, bilety wstępu, opiekunowe będą jechali zatrudnieni w ramach zadania). Zajęcia będą prowadzone przy współpracy z miłośnikami lokalnej historii. Zdjęcia zrobione w ramach grupy będą dostępne w wersji elektronicznej na stronie Fundacji zarówno w pdf jak i w formie multimedialnej prezentacji.